forsythia_forsitijaForsitija (Forsythia)

Šio augalo žiedai būna nuo šviesios iki aukso geltonumo spalvos, žydi nuo kovo iki balandžio mėn. Užauga nuo 1,5 iki 4 metrų aukščio, 1,2 – 2 metrų pločio, statmenos, išsiplečiančios į plotį arba kompaktiškos krūmo formos. Auga saulėtoje iki dalinio šešėlio vietoje, smėlingoje, molingoje ar pralaidžioje žemėje. Reikalauja vidutinio maistinių medžiagų ir vandens kiekio. Karpyti reikia po peržydėjimo, nužydėjusius ūglius reikia apkarpyti iki tvirtų pumpurų. Forstiliją lengva prižiūrėti. Augalas rekomenduojamas mažiems sodams ir laisvai augančioms gyvatvorėms.

 

 

Magnolia x soulangianaSulanžo magnolija (Magnolia x soulangiana)

Ši magnolija žydi nuo balandžio iki gegužės rožiniais iki rausvai balto žiedais. Užauga iki 4 – 8 metrų aukščio ir 4 – 8 metrų pločio, būna nuo piltuvo formos iki apvalios. Lapai yra tamsiai žalios spalvos. Auga saulėtoje iki dalinio šešėlio vietoje, pralaidžioje ar humusingoje žemėje. Reikalauja maistingo dirvožemio, kuris gali būti nuo rūgštaus iki neutralaus. Maitinimui reikia nuo vidutinio iki didelio maistingų medžiagų kiekio, vidutinio kiekio vandens. Sulanžo magnolija patariama sodinti pavasarį. Tai yra dideliskrūmas arba mažas pievinis medelis, turintis ypač gražius žiedus.

 

amelanchierarbo_lamarckii_medlievaMedlieva (Amalanchier lamarckii)

Žiedai balti, žydi nuo balandžio iki gegužės. 4 – 6 metrų aukščio, 4 – 6 metrų pločio. Augalas yra piltuvo formos, lengvai nusvyrantis išsiplėtojantis didelis krūmas arba kaip mažaūgis medelis. Auga saulėtoje iki dalinio šešėlio vietoje, pralaidžioje smėlingoje molingoje žemėje. Reikalauja vidutinio maistinių medžiagų ir vandens kiekio. Medlievą lengva prižiūrėti. Gražiausiai atrodo ir labiausiai tinka mažiems sodams arba prie įėjimo į sodą. Gali būti auginamas pavieniui arba kaip žydinčių krūmų gyvatvorė. Gražiai atrodo rudenį. Pritraukia paukščių dėl savo vaisių. Atsparus šalčiui, vėjui ir miesto klimatui.

 

 

 

 

Syringa_vulgaris_paprastoji_alyvaPaprastoji alyva (Syringa vulgaris)

Žiedai alyviniai rožinės spalvos, žydi nuo balandžio iki gegužės. 4 – 6 metrų aukščio, 3.5 – 5 metrų pločio, statmeno krūmo formos. Žydejimo metu išleidžia naujas atžalas. Auga saulėtoje iki dalinio šešėlio vietoje, pralaidžioje smėlingoje molingoje žemėje, tarpsta bet kokioje normalioje sodo žemėje. Reikalauja daug maistinių medžiagų ir vidutinio kiekio vandens. Vėlyvą žiemą reikia pjaustyti šakas, kurie auga kreivai arba skersai. Paprastąją alyva nereikalauja sudėtingos priežiūros, medžiai lengvai paplinta po visą soda, jeigu jų neprižiūrėti. Tai yra maloniai kvepiantis augalas.

 

 

Chaenomeles_svarainiaiSvarainiai (Chaenomeles)

Augalas žydi nuo balandžio iki gegužes raudonai, baltai arba oranžiniai raudonai. Būna iki 8 metrų aukščio ir 6 metrų pločio. Auga saulėtoje vietoje, pralaidžioje ar humusingoje žemėje, bet jam taip pat tinka normali sodo žemė. Normaliam augimui reikia daug maistinių medžiagų o laistyti reikia vidutiniškai. Augalas labai tinka mažiems sodams. Svarainius labai lengva prižiūrėti.

 

 

 

Viburnum Snowball_paprastasis_putinasPaprastasis putinas (Viburnum opulus)

Žydi nuo gegužes iki birželio grietinėlės baltumo žiedais. Krūmas gali siekti iki 4 metrų aukščio. Jam tinka tiek saulėtos, tiek dalinio šešėlio vietos, bet reikia giliai išpurento dirvožemio ar molingos žemės, tarpsta bet kokioje normalioje sodo žemėje. Reikalauja daug maistingu medžiagų ir vandens, gali nukęsti nuo vasaros karščio ir sausros. Apipjaustyti reikia tik nužydėjusių ūglių galiukus. Paprastąjį putiną lengva prižiūrėti, pritaikytas mažiems sodams, bet gali išleisti atžalas. Reikia įsidėmėti, kad augalas yra nuodingas.

 

 

 

Kerria japonica Japoninė kerijaJaponinė kerija (Kerria japonica)

Tai 1–1,5 m (kartais ir iki 2 metrų) aukščio krūmas plonais žaliais stiebais. Žydi aukso spalvos žiedais nuo balandžio iki gegužės. Tinka tiek saulėtos, tiek dalinio šešėlio vietos, pralaidi ar smėlinga molinga žemė, bet gali prisitaikyti prie esamos. Reikalauja vidutinio maistinių medžiagų ir vandens kiekio. Po žydėjimo ūglius reikia nuskinti. Prižiūrėti labai lengva. Pakankamai atspari užterštam orui, ligoms ir kenkėjams, šaltomis žiemomis apšąla. Augant sode lengvai plinta atžalomis.

 

Ribes sanguineum Raudonasis serbentasRaudonasis serbentas (Ribes sanguineum)

Vidutinio aukščio krūmai (1-2 metrų), lygiomis ir dygliuotomis šakomis Žydi raudonais žiedais nuo balandžio iki gegužės. Auga pralaidžioje ar smėlingoje molingoje žemėje saulėtojoje vietoje. Reikalauja vidutinio vandens ir maistinių medžiagų kiekio. Po peržydejimo reikia nupjauti apie trečdalį augalo, o senesnius krūmus išretinti. Uogos prinoksta liepos – rugpjūčio mėnesiais. Raudonąjį serbentą taip pat labai lengva prižiūrėti.

 

Laburnum x wateri Vaterio pupmedisVaterio pupmedis (Laburnum x watereri)

Džiugina geltonais kaip auksas žiedais nuo gegužės iki birželio. Būna iki 4,5 metro aukščio Jam tinka tiek saulėtos, tiek dalinio šešėlio vietos, pralaidi žemė. Tarpsta bet kokioje normalioje sodo žemėje. Augalą reikia laistyti vidutiniškai. Jam pakanka nuo vidutinio iki didelio maistinių medžiagų kiekio. Tinka mažiems sodams, o prižiūrėti lengva. Kaip ir Paprastasis putinas yra nuodingas.